Skip to main content

Rwa kulszowa, często określana jako „korzonki”, wiąże się z silnym bólem, który najczęściej pojawia się niespodziewanie i wynika z ucisku na nerwy rdzeniowe, tworzące największy nerw obwodowy człowieka- nerw kulszowy. Jest to schorzenie na tyle uciążliwe, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie człowieka. Statystycznie choć raz w życiu doświadcza go ok. 80% osób. Teoretycznie rwa kulszowa dotyka ludzi po 40. roku życia, jednak w praktyce często doświadczają jej także osoby dużo młodsze.

Jak powstaje i z czego wynika rwa kulszowa?

Aby poznać przyczyny występowania rwy kulszowej należy najpierw zwrócić uwagę na budowę tej części kręgosłupa, której ona dotyka. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki, które potocznie nazywamy dyskami. Ich rolą jest amortyzacja kręgosłupa, dzięki czemu jest on odporny na wstrząsy. W przypadku chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii czy skrzywienia kręgosłupa może dojść do sytuacji, kiedy to wspomniane dyski zaczną wystawać poza oś kręgosłupa. Wówczas będą one wywierały nacisk na korzonki nerwowe, z czego powstanie ból, określany jako rwa kulszowa. Ucisk na nerw kulszowy może powstawać także w przypadku nadwagi, cukrzycy, podczas stanu zapalnego czy nowotworu. Atak rwy kulszowej pojawić się może również w sytuacji, gdy nastąpi nagłe oziębienie ciała, np. po wskoczeniu do zimnej wody w upalny dzień.

Skuteczna walka z bólem

Leczenie rwy kulszowej składa się z kilku czynników, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. W każdym przypadku podstawowym elementem terapeutycznym jest odpoczynek, dzięki któremu możliwa jest regeneracja kręgosłupa i różnego rodzaju metody rozgrzewające. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne to zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Najpierw tych dostępnych bez recepty, a jeśli nie przyniosą one ulgi to po konsultacji z lekarzem podawane są silniejsze środki. W przewlekłej fazie rwy kulszowej stosuje się fizykoterapię i inne zabiegi rehabilitacyjne. W najgorszym przypadku, kiedy badania obrazowe wykażą wypadnięcie dysku, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji.

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać