Fizjoterapia Stomatologiczna

Staw skroniowo – żuchwowy jest częścią narządu ruchu odpowiadającym za procesy mowy i żucia.

terapia manualna narzadu zucia

Staw ten jest szalenie istotny z punktu widzenia łańcuchów posturalnych a w mięśniach żwaczach jest bardzo dużo proprioceptorów to znaczy receptorów czucia głębokiego informujących o położeniu ciała w przestrzeni. Jeżeli dojdzie do dysbalansu napięcia pomiędzy żwaczami, mogą pojawić się bóle głowy, bóle odcinka szyjnego, a nawet może wystąpić wada postawy. Osoby ze zwiększonym napięciem mięśni żucia cierpią na pseudo migreny, często źle diagnozowane jako migrena prawdziwa, czasami występują zawroty głowy i aura jak przy migrenie stąd często jest mylona.

Dysbalans napięcia mięśni żucia może być spowodowane nieprawidłowym zgryzem lub pobudzenie układu wegetatywnego tj. zbyt duża ilość bodźców stresowych w takiej sytuacji może dojść do wystąpienia bruksizmu, czyli ustawicznego zgrzytania zębami podczas snu, co skutkuje ścieraniem powierzchni zębów i w efekcie ich zniszczeniem.

Na szczęście schorzenia tego typu można skutecznie leczyć suchym igłowaniem, wykonuje się igłowanie mięśni żucia w celu przywrócenia napięć do prawidłowego poziomu. Zazwyczaj procedura igłowania znosi natychmiast tzw. odszczękowy ból głowy.

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać