Skip to main content

Kręgarstwo jest metodą terapii manualnej, która polecana jest osobom cierpiącym m.in. na chroniczne bóle kręgosłupa. Jednym z jego rodzajów chiropraktyka, która zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Metoda ta służy głównie do leczenia problemów związanych z kręgosłupem, jednak ma też wiele innych zastosowań.

Historia chiropraktyki

Ten nowatorski sposób leczenia kręgosłupa pojawił się w kulturze zachodniej dopiero w połowie XIX wieku, jednak jego początki sięgają czasów starożytnych. Jako pierwszy naukę tą opisał Hipokrates, uczony grecki uważany za ojca medycyny. Nazwa nauki pochodzi z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „czynione ręką”, można ją ogólnie określić mianem terapii manualnej. Za pioniera chiropraktyki w krajach kultury zachodniej uważa się Amerykanina Davida Daniela Palmera, który odniósł duży sukces w leczeniu osób niedosłyszących poprzez ucisk na odpowiednie kręgi kręgosłupa. Założył on nawet Szkołę Chiropraktyki Palmera, w której nowi adepci poznawali tajniki tej terapii.

Zastosowanie i przebieg terapii

U podstaw tej terapii leży przekonanie, że tylko niczym nie zakłócony przepływ impulsów nerwowych przez ciało pacjenta może przynieść mu pełne zdrowie. Niestety, kręgi naszego kręgosłupa na przestrzeni lat mają tendencję do przemieszczania się, co prowadzi do ucisku rdzenia i zakłócenia przepływu impulsów, co prowadzi do powstania różnych chorób. Chiropraktyka zadedykowana jest przede wszystkim do pacjentów zmagających się z problemami w układzie mięśniowo-szkieletowym, np. bólami pleców, karku czy ramion. Terapia zalecana jest też w przypadku bardziej zaawansowanych dolegliwości, takich jak rwa kulszowa. Poza tym, dzięki prawidłowo przeprowadzonej chiropraktyce, można też wyleczyć pacjenta z migreny, zawrotów głowy czy mdłości. Przed rozpoczęciem terapii pacjent jest dokładnie badany, specjalista sprawdza, czy doszło do przesunięcia kręgów. Jeśli tak się stało, chiropraktyk w ciągu kilku sesji powoli nastawia kręgi do ich pierwotnego położenia, wykorzystywane są też specjalne plastry, których zadaniem jest unieruchomienie kręgów pomiędzy kolejnymi wizytami.

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać