Skip to main content

W dzisiejszym wpisie skupimy się na terapii manualnej, wyjaśniając, czym właściwie ona jest, na czym polega oraz w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać.

Terapia manualna – najważniejsze informacje

Terapia manualna to dział medycyny, zajmujący się leczeniem czynnościowych zaburzeń narządu ruchu. Ujmując rzecz w skrócie: jest to specjalistyczna metoda fizjoterapeutyczna, opierająca się głównie na masażu, różnego rodzaju uchwytach oraz technikach ucisku. Jej zadaniem jest wspomaganie kręgosłupa i stawów oraz zwalczanie dolegliwości, które najczęściej powstają wskutek niewłaściwego trybu życia oraz przebytych kontuzji. Z tego rodzaju terapii korzystali już starożytni Grecy i Egipcjanie, jednak jest ona obecna niemal w każdej kulturze.

Do kogo kierowana jest terapia manualna?

Z terapii manualnej powinny skorzystać osoby, borykające się na co dzień z uciążliwymi bólami kręgosłupa, bólami głowy i mięśni, a także cierpiące na zwyrodnienia i urazy stawów. Co więcej, ten rodzaj terapii dedykowany jest również każdemu, kto odczuwa napięcie, wynikające z przemęczenia lub stresującego trybu życia. Warto zaznaczyć, że terapia manualna pozwala leczyć i eliminować nie tylko dolegliwości, które dokuczają nam od dłuższego czasu (na przykład z powodu zbyt długiego przebywania w jednej pozycji – tak, jak to dzieje się m.in. u osób, zajmujących się pracą biurową), bowiem jest ona też skutecznym sposobem leczenia kontuzji, w tym skręceń, złamań, zwichnięć i naderwań. 

Z jakich rozwiązań korzysta terapia manualna?

Wbrew pozorom, terapia manualna nie jest monotonna i korzysta ze sporego wachlarza rozwiązań. To, na jakie metody zdecyduje się terapeuta, zależy od problemu zgłaszanego przez pacjenta. Do najpopularniejszych metod, wykorzystywanych w obrębie terapii manualnej, należą natomiast: mobilizacja (służy przede wszystkim zwiększaniu ruchomości stawów, a także ich wzmacnianiu), masaż (relaksuje, pobudza stawy i mięśnie), stretching (czyli rozciąganie, którego celem jest wzmocnienie mięśni i nadanie im prawidłowej elastyczności) oraz mobilizacja (jej zadaniem jest właściwe oddziaływanie na stawy).

Podkreślić trzeba także, że terapię manualną wyróżnia jej bezpieczeństwo oraz bardzo wysoka skuteczność. W przypadku mniej bolesnych dolegliwości, pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu, w przypadku poważniejszych schorzeń, regularne spotkania również okazują się niezwykle pomocne. Technika ta jest nieinwazyjna, ale zdecydowanie efektywna, dlatego z pewnością warto dać jej szansę. 

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać