Skip to main content

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Siedzący tryb życia, wady postawy, przeciążenie pleców, stany zapalne mięśni i stawów to najczęstsze z nich. Również stres powodujący chroniczne napięcie mięśni może przyczyniać się do poważnych dolegliwości bólowych. W żadnym wypadku nie można ich bagatelizować, zwłaszcza jeśli ból jest uporczywy i nie ustępuje po kilku dniach. Może się bowiem okazać, że przyczyna jest poważniejsza i konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki oraz właściwej interwencji terapeutycznej.

Kogo dotyka ból pleców?

Ból kręgosłupa może dotknąć osoby w każdym wieku – zarówno młodych, którzy rzadko uprawiają sport i większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, jak i tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do naderwania lub przeciążenia mięśni. W wyniku nieprawidłowego podnoszenia ciężarów lub wykonywania gwałtownych ruchów bez właściwej rozgrzewki może dojść na przykład do przesunięcia krążków międzystawowych. Warto również nadmienić, że nieprawidłowe nawyki w utrzymywaniu prawidłowej pozycji mogą prowadzić do bólu kręgosłupa. Ludzie starsi lub osoby, które mają w rodzinie historię chorób kręgosłupa, mogą częściej zapadać na choroby zwyrodnieniowe stawów, kanału kręgowego i są bardziej podatne na przesunięcia się kręgów.

Metody leczenia bólu kręgosłupa

Ponieważ plecy stanowią znaczną część powierzchni całego ciała, ich ból może powodować chroniczny dyskomfort, uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności. W takich wypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy lub do fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Wśród metod leczenia, poza lekami uśmierzającymi ból, zaleca się fizjoterapię, obejmującą masaż, kinezyterapię, ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz rozluźniające. Fizjoterapeutów zajmujących się terapią manualną bólu kręgosłupa bez trudu znajdziemy w każdym mieście. Jeśli chodzi o specjalistyczne zajęcia sportowe, oferujące leczenie bólu kręgosłupa Poznań i inne duże ośrodki miejskie posiadają wiele klubów fitness, gdzie można zapisać się na zajęcia typu zdrowy kręgosłup, pilates czy joga. O ile ćwiczenia nie są zalecane w fazie ostrego bólu, to stanowią idealną profilaktykę w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Istnieją również metody alternatywne, takie jak akupunktura, akupresura czy chiropraktyka (kręgarstwo). W przypadku braku poprawy lekarz zaleci odpowiednią diagnostykę (rezonans magnetyczny, RTG, tomografię komputerową), a niektóre poważne choroby kręgosłupa można wyleczyć jedynie poprzez interwencję chirurgiczną.

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać