Skip to main content

Głównym celem rehabilitacji jest poprawa komfortu narządów ruchu. Pacjenci po przebytych udarach czy operacja ortopedycznych są w pierwszej kolejności adresatami takich zabiegów. Jednak w dzisiejszych czasach nawet pozornie zdrowi i sprawni ludzie często uskarżają się na ból kręgosłupa lub stawów. Dla wszystkich z tych osób rehabilitacja jest dobry rozwiązaniem. Lecz należy ją rozumieć nie tylko jako przywrócenie aktywności ruchowej, ale i poprawę kondycji psychicznej.

Metody rehabilitacji

Schorzenie determinuje jakie zabiegi wybierze fizjoterapeuta w trakcie terapii. Na pewno będą one inne dla osób, które cierpią na urazy i choroby kończyn, a inne dla osób po udarach lub chorobach takich jak Parkinson czy stwardnienie rozsiane. W pierwszym wypadku rehabilitant skupi się na przywróceniu normalnych funkcji narządów ruchu i sprawności. W drugim przypadku zabiegi będą polegały na zapewnieniu pacjentowi sprawności i przystosowania do życia z chorobą.

Szczególnym rodzajem rehabilitacji jest terapia pooperacyjna. Wymaga ona współdziałania lekarza i fizjoterapeuty, ponieważ musi być ona indywidualnie dostosowana do danego pacjenta. Może ona również wymagać pomocy innych specjalistów, np. dietetyka, bo ustalenie jadłospisu będzie miało wpływ na rekonwalescencję i wspomoże cały proces powrotu do zdrowia.

Zabiegi

Rehabilitacja to szereg zabiegów. O jej skuteczności decyduje właściwy dobór rodzajów terapii. Wśród najbardziej popularnych są:
– kinezyterapia
– masaże lecznicze
– laseroterapia
– magnetoterapia
– krioterapia
– elektroterapia

Zdecydowanie najczęściej wykonuje się kinezyterapię, czyli ćwiczenia. Ruch jest wykorzystywany, jako środek leczniczy, który ma na celu wzmocnienie zarówno konkretnej części, jak i całego ciała. Jednak rzadko jest ona stosowana jako jedyna i zazwyczaj rehabilitant dobiera zabiegi uzupełniające w zależności od potrzeby i schorzenia. Np. krioterapię, która miejscowo leczy urazy, likwiduje ból i ułatwia tradycyjną fizjoterapię.

Rehabilitację można przeprowadzać zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i w warunkach domowych. To drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla pacjentów o znacznym ograniczeniu ruchomości. Przebywanie w znanym środowisku może pomagać w terapii i być wygodnym dla osoby ćwiczącej, co zwiększy skuteczność rehabilitacji.

Umów się na wizytę!

Chcę się zapisać